Linkowanie wewnętrzne, linki javascript

Następnym istotnym narzędziem, które  pozwala na optymalizację strony WWW jest wykorzystanie w opisie odnośników słów kluczowych. Odnośniki te to są to linki, które zawierając opis słowny albo obrazek wstawiony pomiędzy znacznik określający link. Opis słowny (nazwy linków) są bardzo istotne dla stron do jakich prowadzą. Od tego, co za słowo znajdzie się między tymi znacznikami linku będzie zależeć na jakie słowo kluczowe zostanie zindeksowana w wyszukiwarce Google nasza strona.

Linkowanie wewnętrzne

Linki wewnętrzne wpływają na indeksację strony internetowej w wyszukiwarkach. Robot wyszukiwarki odwiedzając serwis przechodzi po wszystkich podstronach, do których umieszczony został odnośnik. Jeśli do którejś z podstron serwisu nie prowadzi link nie zostanie ona zindeksowana przez wyszukiwarkę, ponieważ robot jej nie odwiedzi – nie wie o jej istnieniu.

Zazwyczaj poleca się stosowanie słów kluczowych w tekście między znacznikami <a></a>, który to tekst jest widoczny bezpośrednio na stronie. W dodawaniu linków wewnętrznych ze słowami kluczowymi nie wolno przesadzać. Jedna z tez mówi, że jedna strona może zawierać najwyżej jeden odnośnik prowadzący do innej strony – ale to mało prawdopodobne.

Dzięki specyfikacji języka HTML/XHTML możemy jeszcze bardziej wzmocnić siłę naszego linku. Oprócz zastosowania słów kluczowych w opisie odnośnika możemy dodać dwa atrybuty:

  • title – atrybut zawierający dowolny tekstu, a pojawiający się po umieszczeniu kursora myszy nad linkiem
  • alt – atrybut pozwalający na wpisanie alternatywnego tekstu dla przeglądarki nie obsługującej grafiki

Poprawne zastosowanie linkowania wewnętrznego to umieszczenie słowa kluczowego zarówno w tytule linka, jak i w jego opisie. Dzięki czemu wartość strony na dane słowo kluczowe wzrośnie.

Linki JavaScript

Trzeba unikać stosowania linków wykorzystujących JavaScript. Taki link nie zostanie zindeksowany przez wyszukiwarki, ponieważ nie wiadomo dokąd prowadzi. Roboty wyszukiwarek nie potrafią obsługiwać tej technologii.