Pozyskowanie linków w Internecie

Linki są najważniejszym elementem w procesie pozycjonowania strony internetowej. Nie należy oczywiście rozumieć tego w ten sposób, że im więcej linków tym lepiej. Jednak dobrze dobrane linki do naszej strony www zapewniają wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Co jednak oznacza „dobrze dobrane linki”? Które linki są „dobre” i jak je pozyskać? Sposobów pozyskiwania linków jest sporo, zaczynając od tych najlepszych obejmują:

 • zaplecze i strony tematyczne,
 • katalogi stron,
 • presell page,
 • systemy wymiany linków,
 • stopki w forach,
 • księgi gości,
 • płatne linki.

Zaplecze i strony tematyczne

Zaplecze to takie strony, nad którymi mamy kontrolę i możemy umieszczać odnośniki do pozycjonowanych przez nas stron. Zaplecze może być tworzone na dwa sposoby: strona o tematyce ogólnej i strona tematyczna. Na stronie o tematyce ogólnej warto zamieszczać linki do każdych pozycjonowanych przez nas stron. Nie patrząc na to czy strona będąca zapleczem jest np. o garbusach, a pozycjonowana strona jest z branży ubezpieczeń.

Strona tematyczna najczęściej tworzona jest pod konkretną pozycjonowaną przez nas stronę. Przykładem może być strona o gatunkach i sposobie hodowania róż, a pozycjonowana przez nas strona jest z branży kwiaciarskiej. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby w tekście na stronie będącej zapleczem tematycznym występowały podobne słowa kluczowe, co na stronie pozycjonowanej.

Budowanie serwisów tematycznych ma wiele zalet. Przede wszystkim najczęściej są to wartościowe strony, które mają dużą szanse na utrzymanie się w indeksie wyszukiwarek. Ponadto można liczyć na wejścia z wyszukiwarek na strony tematyczne, a potem w odpowiedni sposób przekierowywać użytkowników na właściwą, pozycjonowaną stronę.
Przy tworzeniu zaplecza należy pamiętać o kilku zasadach:

 1. Nie powinno się tworzyć dokładnych kopii stron. Każdy serwis powinien mieć unikalną treść (ang.: content).
 2. Wyszukiwarki nie mogą zorientować się, że serwisy mają ze sobą coś wspólnego i są tworzone tylko dlatego aby wzmocnić stronę pozycjonowaną.
 3. Należy przy rejestracji domeny korzystać z usługi prywatności WHOIS. Dzięki temu nie jest widoczny właściciel domeny.
 4. Nie linkujemy wszystkich stron ze sobą. Jest to bardzo często spotykany błąd. Takie działanie nazywamy crosslinking i należy go zdecydowanie unikać.

Katalogi stron

Katalog stron to nic innego jak strona zawierająca spis adresów internetowych zaproponowanych przez użytkowników. Najczęściej katalogi stron podzielone są na kategorie i podkategorie, tak aby można było odpowiednio podzielić wpisy. Najbardziej znanym na świecie katalogiem jest DMOZ (www.dmoz.org). Do najpopularniejszych w Polsce katalogów należą Katalog Onet oraz katalog WP. Jednak w Internecie możemy znaleźć tysiące katalogów stron stworzonych przez samych użytkowników.

Presell page

Presell page, zwane w Polsce pieszczotliwie „precelki” to strony zawierające zbiór unikalnych artykułów na różne tematy. Dodatkowo przy każdym artykule użytkownicy mogą umieścić kilka linków do pozycjonowanej strony. Dzięki unikalnemu i zbliżonemu do tematyki naszej strony artykułowi możemy wiele zyskać w rankingu. Dobrze napisany artykuł jest swoistym połączeniem zaplecza i to tego bardziej wartościowego – tematycznego – z katalogiem stron. W chwili obecnej „precelki” przeżywają wielki bum i stają się jedną z najpopularniejszych form pozyskania linku.

Stopki na forach

Na forach internetowych istnieje możliwość posiadanie sygnaturki. Mogą to być cytaty, obrazki, ale również linki do swoich stron. Powstaje oczywiście pytanie czy takie linki pomagają w pozycjonowaniu. Odpowiedź jest z pewności twierdząca, choć warto zauważyć, że takie linki nie są linkami wartościowymi. Co za tym idzie dzięki takim odnośnikom możemy wypozycjonować frazy mało konkurencyjne.

Księgi gości

Księgi gości jak wskazuje sama nazwa służą do pozostawiania komentarzy użytkowników danej strony internetowej. Z czasem księgi gości odnalazły swoje zastosowanie w pozycjonowaniu jako łatwa forma zdobywania linków do swojej pozycjonowanej strony. Pozyskiwanie takich linków jest jednak bardzo ryzykowny, ponieważ linki w księgach gości są łatwo identyfikowalne przez wyszukiwarki. Co za tym idzie taki link może przynieść odwrotny od zakładanego skutek.

Płatne linki

Popularność pozycjonowania i dodawania linków sprawiła, że wielu właścicieli stron zaczęło zarabiać na sprzedawaniu odnośników. Jeśli osoba pozycjonująca stronę posiada duży budżet kupowanie linków jest dobrym rozwiązanie dla poprawienia pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Płatne linki można przecież umieszczać na witrynach powiązanych tematycznie z pozycjonowaną przez nas, a to przyniesie na pewno dobry skutek i podniesienie naszej strony w rankingu.
Podsumowując pozyskiwać linki można na wiele różnych sposobów. Należy jednak pamiętać, które linki są „dobrymi linkami”, a które nie przyniosą nam wiele, a wręcz mogą zaszkodzić pozycjonowanej stronie. Nie ma reguły co do tego ile linków i jakich należy uzyskać aby mieć najlepsze efekty. W pozycjonowaniu stron internetowych  każdy      przypadek wymaga

indywidualnego podejścia. Musimy pamiętać z pewnością o naturalności pozycjonowania. Co za tym idzie pozyskujmy linki z różnych źródeł i starajmy się aby przybywały w odpowiednim czasie i ilości.